6 maja 2024 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość przybliżająca ważne dla nas Polaków majowe rocznice i święta. Wśród, których na szczególną uwagę zasługuje uchwalenie Konstytucji 3 Maja.Uczniowie ze skupieniem i uwagą zapoznali się z ciekawymi informacjami zamieszczonymi na gazetkach, wysłuchali prelekcji na temat majowych świąt w wykonaniu najstarszych kolegów, obejrzeli tematyczne filmiki. Przedstawiciele klasy siódmej, szóstej i czwartej wzięli udział w Quizie historycznym, w którym wykazali się dużą wiedzą i umiejętnościami. Podczas przerw przy dźwiękach pięknych polskich pieśni patriotycznych mogli: pomalować twarz w barwy biało czerwone, wykonać pamiątkowy kotylion, sprawdzić kto jest kim na obrazie Jana Matejki Konstytucja 3 Maja 1791 roku, ułożyć konstytucyjne memory, zagrać w gry: w mini quiz Historia Polski oraz Quiz o Polsce. Ponadto: układali i kolorowali książeczkę Konstytucja 3 Maja, rozwiązywali krzyżówki, rebusy, labirynty, odpowiadali na pytania z wiedzy ogólnej o Polsce oraz bawili się w Konstytucja 3 Maja - escape room.Z pewnością atmosfera tego dnia ożywiła uczucia patriotyczne i skłoniła do refleksji nad historią naszej ukochanej Ojczyzny.
Majowe święta - dni, o których należy pamiętać!
- 9
Kwiecień - to miesiąc ekologii.
Jest to wspaniała okazja do szerzenia wiedzy na temat ochrony środowiska.
Dlatego w szkole odbyły się liczne akcje związane z promocją postawy przyjaznej naszej planecie.
Obchodziliśmy Dzień Ziemi, uczniowie sprzątali teren wokół szkoły, malowali plakaty, kolorowanki, oglądali webinar " Jak być eko", piekli ekologiczne ciasteczka, zrobili biżuterię i zabawki z surowców wtórnych, stworzyli Kodeks Prawdziwego Przyrodnika, rozpoczęli zbiórkę zużytych baterii, rywalizowali w grach, zabawach na korytarzach szkolnych. Do przygotowania ciasteczek wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach programu #Laboratoriaprzyszłości
26
TYDZIEŃ NAUK ŚCISŁYCH
Międzynarodowym Dniem Liczby Pi rozpoczęliśmy w naszej szkole TYDZIEŃ NAUK ŚCISŁYCH!
Była to okazja, by uczcić królową nauk, którą jest matematyka. Uczniowie poznali historię liczby Pi, wysłuchali wierszy, piosenek i muzyki inspirowanej liczbą Pi. Kolorowali spirale liczb z rozwinięciem liczby Pi, wykonali plakaty. Nasi ósmoklasiści zaprezentowali również uczniom klas młodszych ciekawe zjawiska fizyczne. Na zakończenie dnia odbyła się żywa lekcja geografii, podczas której uczniowie odbyli daleką podróż do Egiptu - jednej z kolebek naszej cywilizacji.
Uczniowie z dużym zainteresowaniem obejrzeli pokazy chemicznych doświadczeń. Starsi uczniowie mogli utrwalić, a młodsi poznać rozmaite procesy chemiczne. Dowiedzieli się też, że te efektowne doświadczenia mogą być niebezpieczne i wolno je wykonywać wyłącznie pod okiem specjalisty i w odpowiednich warunkach.
Na lekcjach matematyki i fizyki uczniowie łączyli wiedzę z umiejętnościami plastycznymi. Klasa 7 wykonała lapbooki dotyczące zdobytych wiadomości z fizyki. Uczniowie klas 4 -8 na lekcjach matematyki wykonali plakaty z wykorzystaniem figur i ich własności.
Uczniowie klasy 8 przygotowali ciekawe prezentacje na temat zjawisk fizycznych i przedstawili je uczniom klas 1 -4.
Został przeprowadzony konkurs matematyczny. I etap konkursu to test wiedzy matematycznej. W czasie II etapu sprawdzona została wiedza ze znajomości definicji, pojęć i wzorów matematycznych. Konkurs wyłonił MISTRZÓW MATEMATYKI z poszczególnych klas:
Franciszek Wojdat – klasa IV
Kornelia Banaszek – klasa VI
Szymon Zając – klasa VII
Zuzanna Nowicka - klasa VIII
69
Ogłoszenie PCPR
Życzenia świąteczne
Pierwszy dzień wiosny
22 marca uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę. Był to kolorowy dzień radości, integracji oraz kultywowania tradycji związanych z Wielkanocą.
43
Dzień Świętego Patryka
Czy wiecie, że 17 marca obchodzony jest Dzień Świętego Patryka?
Jest on patronem Irlandii, ponieważ wprowadził w niej chrześcijaństwo.
Dziś uczniowie uczęszczający na koło języka angielskiego upamiętnili jego Święto w naszej szkole.
Na korytarzach królował zielony kolor i słychać było dźwięki irlandzkiej muzyki. Podczas przerw można było wziąć udział w quizach oraz skosztować zielonych przysmaków.
19
Dzień Kobiet w naszej szkole
Z okazji Dniz Kobiet nasi chłopcy przygotowali krótką cześć artystyczną dedykowaną płci pięknej. Odbył się również konkurs na najbardziej sympatyczną koleżankę. Dziewczynki mierzyły się z zadaniami, które przygotowali dla nich koledzy.
Tytuł "Najfajniejszej Dziewczyny" zdobyła Lena Stefanowska.
3
Konkursy z bezpieczeństwa
Gratulujemy
Zuzannie Płockiej I miejsca
Weronice Płockiej II miejsca
w gminnych eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom".
21 marca zostały przeprowadzone gminne eliminacje w ramach Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.
Po wstępnych eliminacjach do konkursu wyłoniono 2 drużyny w kategorii młodszej i 3 drużyny w kategorii starszej ze szkół w Górznie i Samorządek.
Trzecie miejsce w kat. starszej zdobyła drużyna z naszej szkoły w składzie: Weronika Tomaszek, Kornelia Banaszek i Franciszek Nowicki.
Fundatorem nagród był Urząd Gminy Górzno. Nagrody wręczył p. wójt Waldemar Sabak. Z ramienia Gminy nad przebiegiem konkursu czuwała Pani Marzena Chmielak.
Na torze przeszkód sędziował policjant z KPP Policji sierż. Piotr Niemiec.
Opiekunem drużyny była:
p. Agnieszka Latuszek
6
Debata
DEBATA - to jeden z programów rekomendowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uczniowie klas: IV, VI, VII i VIII wzięli udział w warsztatach, których celem było wzmocnienie wśród uczestników czynników chroniących przed uzależnieniami oraz ochrona przed podejmowaniem zachowań ryzykownych. Zajęcia przeprowadził specjalista z Instytutu Rozwoju i Edukacji PROGRES.
Przedsięwzięcie zostało sfinansowane ze środków Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2024.
4
Pasowanie na czytelnika
"Książka to najlepszy przyjaciel człowieka, a biblioteka to świątynia jego myśli."
Cyceron
Pierwszoklasiści zostali przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Złożyli uroczyste ślubowanie, ale przedtem musieli rozwiązać wiele zagadek i łamigłówek oraz odpowiedzieć na niełatwe pytania dotyczące książki i biblioteki. Eliminacje wszyscy przeszli śpiewająco!
Witajcie kochani, wśród czytelników!
20
Bal karnawałowy
Bal karnawałowy upłynął pod hasłem Szalona Lata 70. Uczniowie po raz kolejny wykazali się kreatywnością i pomysłowością w doborze kostiumów.
23
Rekonstrukcja historyczna
5 lutego w naszej szkole odbył się wartościowy pokaz rekonstrukcji historycznej. Dzieci poznały pojęcia związane z rozbiorami i odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Przypomniały sobie nazwiska Ojców Niepodleglosci oraz przebieg i najważniejsze informacje dotyczące II wojny światowej. Atrakcją była możliwość obejrzenia z bliska oraz przymierzenia umundurowania z różnych okresów historycznych.
27
Laboratoria Przyszłości
Robot Robobloq zakupiony w ramach programu
#Laboratoriaprzyszłości to wspaniała i kreatywna nauka robotyki i programowania.
Wyjazd na narty
Wyjad na narty do Kazimierza Dolnego
4
Dzień Babci i Dziadka
Babcia z dziadkiem dziś świętują,
wszystkie dzieci się radują.
Dzisiaj smutki idą precz!
Święto Dziadków ważna rzecz!
6
Wolontariat
Możemy więc pomożemy ... - pod takim hasłem wolontariusze z naszej szkoły działali przez ostatnie miesiące.
* Akcja Znicz - Zebrane znicze dzieci zapaliły na grobach osób zasłużonych spoczywających na cmentarzu w Górznie i w Żelechowie.
* Zorganizowali świąteczną zbiórkę artykułów higienicznych na rzecz Ośrodka Pomocy Dziecku Zielone Izdebno, przygotowali również kartki bożonarodzeniowe dla dzieci, które na stałe mieszkają w tej placówce, umilając im w ten sposób czas świąteczny. Dziękujemy wszystkim licznym darczyńcom, naszym wolontariuszom i ich opiekunom.
11
Życzenia świąteczne
Jasełka szkolne
Jest taki czas zimowy,
gdy w sercu kwitnie radość....
27
Narodowe Święto Niepodległości